• Jarné prázdniny

• Riaditeľka Základnej školy v Tomášovciach oznamuje rodičom a žiakom, že jarné prázdniny trvajú od 27. februára 2023 do 3. marca 2023.

Vyučovanie po prázdninách začne v pondelok 6. marca 2023.

• Hviezdoslavov Kubín- školské kolo

• Aj na našej škole každoročne zaznieva umelecké slovo prostredníctvom žiakov, ktorí sa zapoja do Hviezdoslavovho Kubína – najstaršej a najprestížnejšej súťaže umeleckého prednesu slovenskej i svetovej poézie a prózy. Do školského kola sa tento rok zapojilo 16 žiakov, ktorí súťažili v troch kategóriách. V dvoch kategóriách žiaci prednášali poéziu a v jednej prózu. Porota zložená z našich pani učiteliek si z úst recitátorov vypočuli pôsobivé prednesy a veľmi pekné ukážky. Mali ťažkú úlohu rozhodnúť a vybrať tých najlepších. Nakoniec rozhodli takto:

I. kategória
            Poézia (1. a 2. ročník):
            1. miesto – Lukáš Buzák
            2. miesto – Zuzana Murínová
            3. miesto – Kristína Blažeková

II. kategória
            Poézia (3. a 4. ročník):
            1. miesto – Eliáš Ifrim
            2. miesto – Lucia Kálmánová
            3. miesto – Lenka Demeová

III. kategória
            Próza (1.- 4. ročník):
            1. miesto – Šimon Skýpala
            2. miesto – Laura Záchenská
            3. miesto – Peter Janík

Víťazom gratulujeme a všetkým recitátorom ďakujeme za účasť v súťaži.

• Detský karneval

• V sobotu 18. februára sa konal tradičný detský karneval, ktorý pripravili rodičia v spolupráci s MŠ a ZŠ v Tomášovciach. V miestnom kultúrnom dome sa zišlo množstvo detí a dospelých. Mali sme možnosť vidieť veľa zaujímavých a originálnych masiek. O výbornú zábavu sa postaral DJ Roman. Do tanca a hier pozývali deti dospelí v maskách a pani učiteľky MŠ a ZŠ. Pre deti bolo pripravené občerstvenie a v závere nechýbala ani tombola. Poďakovanie patrí organizátorom a všetkým, ktorí sa postarali o výborne strávený čas pre deti.

• Staráme sa o vtáčiky v zime

• Pre mnohé voľne žijúce zvieratá je zima náročné obdobie. Deti v ŠKD sa tejto téme venovali tiež. Porozprávali sa o tom, ako môžu ľudia pomôcť zvieratám v zime, keď nemajú dostatok potravy. Deti vyrobili vtáčie búdky z papiera, pripevnili ich na školský plot a nasypali do nich semienka maku, ľanu a slnečnice. Veríme, že sa vtáčiky potešia a poďakujú sa nám veselým štebotom.

• Karneval v ŠKD

• Február je tradične mesiacom karnevalov a zábav. Každoročne patrí karnevalu jeden z fašiangových dní aj v našej škole. Deti sa naň veľmi tešia a celé týždne rozmýšľajú, akú masku si tento rok zvolia. Tým šťastným dňom bol 8. február. Hneď po vyučovaní sa začal v oddeleniach ŠKD pravý karnevalový ošiaľ spojený s obliekaním, maľovaním a upravovaním karnevalových masiek. Nechýbala im kreativita ani originalita, pestrosť farieb a využitie rôznych materiálov pri ich zhotovovaní. V oddeleniach ŠKD bolo veselo. Zábavné súťaže striedali tanečné kolá, masky tancovali, predvádzali sa, súťažili a spievali. Poďakovanie patrí pani vychovávateľkám ŠKD, ktoré toto krásne popoludnie pripravili.

• Šachový miniturnaj

• Sychravé a upršané zimné počasie prinútilo deti z ŠKD sedieť vo svojich laviciach a tak z dlhej chvíle vznikol nápad usporiadať malú súťaž v najobľúbenejšej spoločenskej hre- v šachu. Prvý šachový miniturnaj s upravenými podmienkami deti vymysleli s pomocou pani vychovávateľky. Pre veľký úspech si druhý miniturnaj už s pravidlami vymysleli bez pomoci sami a tak si s radosťou obzvláštnili dve zimné popoludnia.

• Spevácka súťaž

• Naša škola už tradične v deň odovzdávania polročných hodnotení organizuje súťaž v speve ľudových piesní. Do školského kola tento rok postúpilo 18 žiakov, ktorí súťažili v dvoch vekových kategóriách. Žiaci spievali s plným nasadením a s cieľom podať výborný výkon. Výber víťazov bol veľmi náročný. Nakoniec porota udelila tri víťazné miesta v každej vekovej kategórii. Víťazom 1. kategórie sa stal žiak 1. ročníka L. Buzák. V druhej kategórii zvíťazila žiačka 3. ročníka L. Kálmánová. Víťazom gratulujeme a veríme, že ľudová pieseň, ktorá sa traduje už od nepamäti, zanechá v našich deťoch pocit hrdosti na naše ľudové tradície.

• Polročné posedenie

• Po predĺžených vianočných prázdninách sa žiaci a pedagógovia opäť vrhli do práce. Naši žiaci sú cieľavedomí a preto vynaložili veľké úsilie na získanie čo najlepšieho hodnotenia. Výsledky ich polročnej práce sa odzrkadlili vo výpise hodnotenia a klasifikácie, ktoré si v posledný januárový deň prevzali z rúk svojich triednych učiteliek. V tento deň zorganizovali pani vychovávateľky v ŠKD tzv. polročné posedenie spojené so zábavou a tancom. Príjemná atmosféra a veselá nálada spríjemnila tento výnimočný deň v našej škole.