• Z histórie školy

•

Podľa archívnych dokumentov tradícia základného školstva v obci Tomášovce je úzko spätá so vznikom farnosti. Tá sa spomína už od roku 1397 a v súvislosti s existenciou fary sa uvádza v rôznej dokumentácii aj škola.

Prvky vzdelanosti a šírenie osvety súviseli spočiatku s hľadaním možností ako si zlepšiť životnú úroveň. S rozvojom humanistických myšlienok v 15. a 16. storočí sa dostáva úroveň vzdelávania v Tomášovciach na vyššiu úroveň.

V závislosti od spoločenskej situácie sa vo farskej škole vyučovalo po slovensky, nemecky, latinsky a maďarsky. Školská dochádzka nebola stabilná a pravidelná. Obvykle sa vyučovalo od konca novembra do konca marca. Až v roku 1777 cisárovná Mária Terézia školským nariadením „Ratio educationis“  konštituuje organizáciu školstva, študijný a disciplinárny poriadok a školskú dochádzku.

Z matričných záznamov sa od roku 1712 dozvedáme mená učiteľov, ktorí pôsobili na tomášovskej škole. Ako prvý sa uvádza Samuel Fábry, za ním Sartórius, Stekl, Martin Vandlik, Andrej Shindler, Ján Zacharides, Samuel Institoris, Ján Krssnák, Jozef Subsilvani, Jozef Michalička, Andrej Nicolaides, Ladislav Benedikty, Ján Fábry. Posledným v 18. storočí bol Ján Pašúth.

V období pred 1. svetovou vojnou pôsobili ako učitelia Samuel Skaloš a Ľudevít Pánik. V tomto období sa vyučovalo len v maďarskom jazyku.

Vznikom Československej republiky v roku 1918 nadväzuje škola na staré tradície slovanskej spolupatričnosti. V medzivojnovom a povojnovom období bol učiteľom, správcom  školy a neskôr aj riaditeľom Ľudevít Pánik. Na škole pôsobil od roku 1923 do roku 1950. Významne sa zapísal do diania  školy ale i obce, nakoľko bol  členom obecného zastupiteľstva a viedol a spravoval Potravné  a Úverové družstvo  v Tomášovciach. Škola mala v tomto období dve triedy a učiteľmi boli najprv Ján Klincko, neskôr Eugen Česnák, Pavel Dobrocký a Ján Králik, ktorý sa po odchode Ľudevíta Pánika stal novým riaditeľom. Po roku  1950 pôsobili na škole učitelia Rudolf Cupaník, Ján Fridrich, Ružena Gregušová, Juraj Macko,  Jolana Brťková a M. Škantárová.

Jedným z kladov pri vytváraní podmienok výchovy a vzdelávania za minulej éry (1968) bol začiatok výstavby štvortriednej ZŠ v celkovej hodnote 1 800 000 korún. Zároveň sa začala stavať bytovka pre učiteľov.   Budova školy, v ktorej sa vyučuje dnes je v prevádzke od roku 1971. V tomto období mala škola 83 žiakov v štyroch ročníkoch.

V školskom  roku 1971/1972  bola poverená riadením školy pani Jolana Brťková.  Škola bola trojtriedna s počtom žiakov 74  v piatich ročníkoch. Vyučovali Ružena Adamove,  Martin Galád a Jolana Brťková. Pri škole boli zriadené dve oddelenia školskej družiny s vychovávateľmi  Jánom Fridrichom a Zuzanou Zliechovcovou. V tomto zložení pracovala škola do roku 1975. Vtedy zo školy odišiel Martin Galád a na voľné miesto nastúpila Božena Sudárová.

V školskom roku 1976/1977 sa kapacita školy rozšírila o jednu triedu a vyučovať v nej začala Elena Sopóciová. Škola mala 83 žiakov v piatich ročníkoch.

V školskom roku 1981/1982 odišiel vychovávateľ Ján  Fridrich a na miesto vychovávateľky nastúpila Blažena Pivarčiová.

V školskom roku 1983/1984 odišla zo školy Elena Sopóciová a na uvoľnené miesto prišla Mgr. Daniela Albertová. V tomto roku odišla Blažena Pivarčiová a na jej miesto prišla Viera Bačová. Škola bola štvortriedna s počtom žiakov 102. V nasledujúcich rokoch došlo k zmenám len na miestach vychovávateliek: p. Luptáková, J. Bartová a K. Karišová.

Väčšie zmeny  v personálnom obsadení školy nastali v školskom roku 1989/1990. Riaditeľkou sa stala Mgr. Daniela Albertová. Do pedagogického zboru sa vrátila Blažena Pivarčiová. Vyučujúcimi boli naďalej Zuzana Zliechovcová a Božena Sudárová. Vychovávateľkami boli K. Karišová a J. Bartová.  Na prácu „ pedagóga voľného času“ bola prijatá Ivona Lapikášová- Stupárová, ktorá od nasledujúceho  školského roku pracuje ako vychovávateľka po odchode K. Karišovej. Starší pedagógovia postupne odchádzali do dôchodku a na školu prichádzali noví.

V rokoch 1990 až 2013  pracovali na škole ako učiteľky: Mgr.  Jana Šulajová, Mgr. Anna Žilková, Mgr. Jana Chovanová, Mgr. Dagmar Klejová, Mgr. Alena Kocúrová, Mgr. Janka Motošková a Mgr. Monika Malá. V školskom klube detí pracovali ako vychovávateľky Emília Libiaková , J. Bednárová a I. Stupárová.

Od školského roku 2013/2014 je riaditeľkou školy Mgr. Alena Kocúrová. Učiteľkami sú Mgr. Silvia Klagová, ktorá rozšírila naše učiteľské rady v školskom roku 2012/2013 a Mgr. Darina Fungáčová, ktorá prišla o rok neskôr po odchode bývalej riaditeľky Mgr. Daniely Albertovej. Vychovávateľkou je v súčasnosti Ivona Stupárová. V školskom roku 2017/2018 je škola trojtriedna s jedným oddelením školského klubu detí.

V školskom roku 2018/2019 pracovala v našej škole pani učiteľka Mgr Viera Čiešková. Druhé oddelenie ŠKD viedla v tomto školskom roku pani vychovávateľka Bc. Eva Drenková. Vo februári 2019 sa uskutočnilo výberové konanie na pozíciu riaditeľky školy. Výberové konanie vyhrala a riaditeľkou školy sa na ďalších päť rokov stala  Mgr. Alena Kocúrová.

Od školského roku 2019/2020 je škola trojtriedna s dvomi oddeleniami ŠKD. Riaditeľkou školy je Mgr. Alena Kocúrová. Triednymi učiteľkami sú Mgr. Silvia Přikrylová a Mgr. Darina Fungáčová. Dve oddelenia ŠKD vedú vychovávateľky I. Stupárová a Bc. Eva Drenková.

V školskom roku 2022/2023 pracuje ako vychovávateľka v ŠKD Mgr. Lucia Apjárová.

V školskom roku 2023/2024 je škola trojtriedna s jedným oddelením ŠKD. Triednymi učiteľkami sú Mgr. D. Fungáčová, Mgr. A. Kocúrová a Mgr. S. Přikrylová. Oddelenie ŠKD vedie Bc. E. Drenková. Vo februári sa konalo výberové konanie na miesto riaditeľky ZŠ, v ktorom bola úspešná Mgr. A. Kocúrová.