• Škola dnes

•

Naša ZŠ sa nachádza v tichom prostredí na okraji obce, čo plne vyhovuje potrebám žiakov a pedagógov. Je to jednoposchodová budova, ktorej zriaďovateľom je Obec Tomášovce. V budove sú tri triedy, ktoré slúžia na vyučovanie v dopoludňajších hodinách. Sme málotriedna ZŠ so štyrmi ročníkmi v troch triedach. Škola poskytuje žiakom primárne vzdelanie dané štátnym vzdelávacím  programom ISCED 1.

V závislosti od demografického vývoja v obci sa počet žiakov pohybuje v rozmedzí od 35- 45 žiakov. Kapacita školy umožňuje prijať viac žiakov. Sme otvorení aj prijímaniu žiakov z okolitých obcí. Žiaci navštevujúci školu sú väčšinou miestni, bez príslušníkov národnostných menšín. Vyučujeme aj žiakov so zdravotným znevýhodnením. Jedná sa najmä o žiakov so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami. Napriek namáhavej práci a s pomocou poradenských centier CPPPaP a CŠPP v Lučenci  s  nimi dosahujeme výsledky primerané ich znevýhodneniu. Po ukončení primárneho vzdelania naši žiaci získavajú sekundárne vzdelanie na základných školách v Lučenci podľa vlastného výberu.

V popoludňajších hodinách v triedach prevádzkujeme školský klub detí  a záujmové krúžky. ŠKD navštevuje v dvoch oddeleniach až 75 % našich žiakov. O ŠKD prejavujú deti a rodičia taký záujem preto, lebo jednak poskytuje žiakom  prípravu na vyučovanie a zároveň svojimi zaujímavými aktivitami sa podieľa na výchove k zmysluplnému tráveniu voľného času. Na prízemí budovy sa nachádza malá počítačová učebňa, ktorá bola pôvodne kabinetom. Na poschodí školy sú dve triedy, zborovňa a riaditeľňa. V areáli školy sa nachádza školská bytovka. Pre pohybové aktivity žiakov slúži  detské ihrisko s vybavením na volejbal a basketbal. V zatrávnenej časti je drevený altánok, pieskovisko a plocha na futbal. Poloha školy dáva predpoklady na výchovu a vzdelávanie v prostredí, ktoré podporuje zdravý vývoj žiakov. Stravovanie  zabezpečuje zariadenie školského stravovania, ktorého prevádzkovateľom je tiež Obec Tomášovce.

V súčasnom období v ZŠ v Tomášovciach pracuje deväť zamestnancov. Z piatich kvalifikovaných pedagogických zamestnancov  sú tri učiteľky vrátane riaditeľky školy a dve vychovávateľky v ŠKD.  Ďalší dvaja  pedagogickí zamestnanci sú katechéti, ktorí vyučujú náboženskú výchovu. Na škole pracujú dvaja nepedagogickí zamestnanci-  školníčka, upratovačka a kurič, údržbár. Na výpomoc technickému personálu Obec Tomášovce poskytuje pracovníkov VPP na rôzne práce: kosenie trávy, upratovanie po veľkých prácach, údržba chodníkov v zime, upratovanie telocvične, drobné opravy a pod.

Pri ZŠ pracuje  Rodičovské združenie a Rada školy. Radu školy tvorí päť členov. Dvaja členovia sú zástupcami pedagogických a nepedagogických zamestnancov, ďalší dvaja sú členovia zvolení z radov rodičov a jeden člen je delegovaný z radov poslancov  Obecného zastupiteľstva. Rada školy sa pravidelne stretáva a spolupracuje s vedením školy. Na základe dobrovoľnosti z radov rodičov vznikol Výbor RZ, ktorý sa podieľa v spolupráci so školou na príprave podujatí pre žiakov našej školy. Sú to Mikuláš, Vianočná besiedka, Detský karneval, Ples rodičovského združenia, Deň matiek, Juniáles, Rozlúčka štvrtákov a iné.